listelericinklavuzz

banner_tsfgvsb_logo2

banner_tsf20yilbanner_lig_logo

Türkiye İş Bankası
"Takımımıza Çok Güveniyorum"
kTürkiye İş Bankası'nda tamamlanan beş turun ardından Tarsus Zeka Kulübü Başkanı Berkay Tulay ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Fatma Koç Öztürk: Genel olarak takımınla ilgili neler söylersin?


Berkay Tulay: Ben takımımıza çok güveniyorum. İyi bir takım kurduk. Çok yedekle geldik. Bir sürü alternatif kurabiliyoruz. Özellikle bu sene ligin sisteminin değişmesi ile beraber yedeklerin önemi çok arttı. Birçok değişik takım oluşturmak gibi önemli bir seçeneğimiz var. Karşı takıma göre en uygun kadroyla çıkabiliyorsunuz.

Peki bu seçeneği iyi kullanabildiniz mi?

Bunu da nitekim gösterdik. İlk maçta Çallı Spor Kulübü'ne karşı talihsiz bir kayıp yaşadık. Ondan sonra iyi giderken BJK'ya kaybettik. BJK gibi bir takıma karsı kazanmak çok zor, ancak bizim çok büyük şanslarımız vardı. Benim ve kardeşimin sürpriz yapmasıyla beraber takımın kazanma ihtimali de çok artmıştı ancak yine bir kaç talihsizlik yaşadık. Bu da aslında ligde çok büyük sürprizlerin olabildiğini ve aslında her takımın her takımı yenebileceğini, gerçek bir favorinin olmadığını gösteriyor.

IMG_6496


Ama yine de bir favorin vardır değil mi?

Ligin şu anki gidişatına ve takım kadrolarına baktığımız zaman BJK ve İTÜ'yü favori görüyorum. Bizim hedefimiz de bu iki takıma olabildiğince yaklaşmak, belki de ilerleyen turlarda onları geçmeye çalışmak olacaktır.

Uzun yıllardır ligde bayan masa var idi. Bu seneki değişiklikle ilgili neler söylersin?

Ben bu fikrin çok doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü her zaman lig ortamında, açık turnuvalardan bahsetmiyorum, bayanlarla bayanların oynaması gerektiğine inanıyorum. Bu bir cinsiyet ayrımcılığı değildir. Sadece oyundaki psikolojik rahatlıktan bahsediyorum. Bayanlar her zaman bayanlarla daha rahat oynayacaktır. Aynı şekilde erkekler için de bu geçerlidir. 20 yaş altı bayan ve 15 yaş altı bayan olarak bölünmesinde bir yanlışlık görmüyorum. Ancak bayan masanın ilk altı masa içerisinde belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bayan masanın olmasının ne gibi bir faydası olacak?

Böylece herkes takımını daha rahat oluşturabilecek ve aşağı yukarı kiminle oynayacağını tahmin edebilecek. Şimdiki sisteme göre hazırlık yapmak ve takım kurmak çok daha zorlaşıyor. Özellikle bu sıkıntı bayan masanın olmayışından kaynaklanıyor.

13 tur sonunda yaklaşık olarak sıralamadaki yerinizin ne olacağıyla ilgili bir tahminin var mı?

İlk etapta ligde kalmak, sonrasında ise ilk beşte bitirmeyi hedefliyoruz. Bu da bizim için böylesine güçlü bir ligde iyi bir sonuç olacaktır.

IMG_6538
 
Turkish Chess Federation © 2012