listelericinklavuzz

banner_tsfgvsb_logo2

banner_tsf20yilbanner_lig_logo

Türkiye İş Bankası
"Büyük ustaların tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz"
ceyhankucuklTürkiye İş Bankası Satranç Liginin yeni konuklarından Ceyhan Belediye Spor Kulübü yöneticisi Tuncay Bayram ile sohbet ettik;

Fatma Koç Öztürk: Bu sene ilk defa ligde yer alıyorsunuz. Ligi nasıl buldunuz?

Tuncay Bayram: Takımları incelediğimiz zaman, yerli ve yabancı oyunculara baktığımız zaman geçen yıla nazaran daha güçlü ve kuvvetli bir lig görüyoruz. Dünyada ve Avrupa'da tanınan oyuncuların çoğaldığını görüyoruz. Bu da Türk satranç ligine dışarıdan ilginin arttığını gösteriyor. Bu oyuncuların buraya geliş nedeni ligin çok kaliteli olmasıdır. Daha da iyi oyuncular gelecektir.

İlk altı masaya yönergeye sadık kalarak istediğiniz gibi sporcu yerleştirebilme fikrini nasıl buldunuz?

Genel olarak mantıklı buluyorum. Önceden yabancı kadın sporcular sürekli birbirleriyle karşılaşıyorlardı. Kadın sporcular kadınlarla oynadıklarında bir ayrıcalık hissi uyandırıyor. Ve sonuç genellikle beraberlikle bitiyordu. Ayrıca sonucun önceden belli olması heyecanı ve mücadeleyi azaltıyordu. Fakat şimdi takımların taktik yapabilmeleri açısından ellerine önemli bir avantaj geçmiş oldu. Bir de kadın sporcuların farklı güçteki sporcularla oynama şansları doğmuş oldu. Bu sistem çok daha doğru. Özellikle ilk altı masa açısından baktığımızda yeni oluşturulan bu teknik düşünceyi onaylıyorum.

Kısa beraberliklerle ilgili neler söylersiniz?

Bunun önüne geçilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü belli bir Eloya sahip oyuncular, bunu uzun zaman sonunda kazanmış olanlar var. Buraya gelip burada puan kaybetmek istemezler. Şahsi düşündüklerinde onlar için mantıklı olabilir. Önemli olan geldiklerinde bizlere puan dışında gözle görülür bir katkı sağlamalarıdır. Yabancıların bizim ülkemize geliş amaçları diğer yabancılarla sekiz on hamlede beraberlik yapıp masadan kalkmak olmamalı.

Sizce nasıl katkı sağlayabilirler?

Bu konuda benim bir önerim var. Bu kadar kaliteli oyuncu geliyor ise onları farklı şekillerde de değerlendirebiliriz. Her takımdan her gün bir yabancı oyuncu seçip 15 yaş masalarındaki maçları çocukların eşliğinde analiz edebilirler. Federasyonun gözetiminde bir analiz saati yapılabilir. Çünkü bunlar bizim sporcularımız. Milli takıma giren ya da girebilecek güçteki sporcular. Alt yapı bizim için, ülkemiz satrancı için çok önemli. Özellikle 13-15 yaş grubu satrancı çok daha ilerilere götürecek sporculardan oluşuyor. Yabancı oyuncuların buraya gelip, sekiz on hamle yapıp, daha sonra saatlerce çıkmamak üzere odalarına çekilmeleri yerine bilgi ve tecrübelerini çocuklarımızla paylaşmaları bence çok faydalı olacaktır.

IMG_7025


Kadronuza Gunina ve Malakhov gibi önemli isimleri eklediniz. Nasıl iletişim kurdunuz?

Geçen sene birinci masamızda yer alan Mikhail Kobalia'nın performansı ve takım ruhu hoşumuza gitmişti. Buradan ayrılırken bize biri kadın olmak üzere iki iyi oyuncu bulmasını istemiştim. Daha sonra Aralık ayında beni arayarak Gunina ve Malakhov'u bulduğunu söyledi. Bu öneri iyi bir büyük ustadan geliyorsa kabul etmekten başka şansınız da kalmıyor. Son yıllarda ciddi başarılara imza atmış olan Gunina'nın gelmesi de bizim şansımız oldu.

Takımınızda yer alan yabancı oyuncuların takım ile iletişimleri ne durumda?

Kobalia sayesinde takım oyuncularıyla ilişkileri çok iyi. Maç öncesi yaptığımız toplantılarda sporcularımızla maçlar hakkında konuşuyor, paylaşımda bulunuyorlar. Bize önemli faydaları var.

IMG_7510


Yabancı sporcularınızın sonuna kadar mücadele ettiklerini düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum. Sonuna kadar mücadele ediyorlar. Kendileri kuvvetli oyuncularla oynadıkları için genelde oyunları uzun sürüyor. Böylece diğer oyuncularımızın maçlarını takip etme şansları oluyor. Puan durumuna bakıyor ve gerekli değerlendirmeleri yapıyorlar. Sorumluluk duygusu taşıyan, deneyimli ustalar.

Yedek oyuncu sayınız yeterli değil sanıyorum

Evet yedeğimiz fazla yok. Amatör futbol oynadığım için yedek kalmanın insanın nasıl zoruna gittiğini iyi biliyorum. Bu oyuncular yedek kaldıkları zaman sıkıntı yaratıyor. Sürekli oynamak istiyorlar. Ve bunun sürekli olacağını bilmek istiyorlar. Onun için kadromuz çok kalabalık değil. Herkes oynamak için geldi.

IMG_7120


Sporcularınız için yorucu olmuyor mu?

Hayır, hoşlarına da gidiyor. Ben iki üç tane daha yedek getirsem sıkıntı olacaktı. Bu tamamen psikolojik bir durum. Bence en gözde lig kabul edilen Türkiye İş Bankası Satranç Liginde yedek kalmayı kimse istemez.

Peki beklenmedik durumlar çıkarsa, alt masalar dışında yedeğiniz yok

Evet, en kötü Aydın ile ben oynarız (gülüyor)

Hedefiniz nedir?

Aslında kadroyu incelediğimizde dokuzuncu sırada yer aldığımızı gördüm. Açıkçası bu kadar aşağıda yer alacağımızı beklemiyordum. Bütün takımlar ciddi transferler yaptıkları için biz biraz geriye düştük.Muhtemelen bu oyuncu kadrosuyla ilk beş ya da altının içinde bitirebiliriz.

Peki gelecek sezon için yeni fikirleriniz oluştu mu?

İlerleyen yıllarda takviyelerin nerelere yapılacağını görebiliyoruz. Alt masaların yetersiz olduğunun farkına vardık. Çünkü favori takımların kadrolarına baktığımızda alt masalarında ulusal takım seviyesinde sporcular var. Bence bu başarıyı getiren en önemli etken. Bu bizim için tecrübe oldu. Bunu da seneye gidermeye çalışacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Kulüp başkanımız ve Ceyhan İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye desteklerinden dolayı çok teşekkür edioruz. İlçemizde faaliyet gösteren ve sponsorluğumuzu üstlenen ARES Tarım Limited Şirketi sahibi Murat Güngör'e de sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Lig gayet güzel gidiyor. Herhangi bir sıkıntımız yok. Turnuva dışında bir takım aksaklıklar olabilir. Onları da normal karşılıyorum. Genel anlamda çok memnunuz.

IMG_7512
 
Turkish Chess Federation © 2012